Tutaj zaczyna się Twoja przygoda, czyli jak powinien wyglądać początek z kosmetykami naturalnymi?

wtorek, 9 października 2012


Drodzy miłośnicy Natury, nazywam się e-naturalna i jestem małym skrzatem opiekuńczym sklepu e-naturalne.pl, a oto mój Świat, do którego serdecznie Was zapraszam…

Ja i mój rodzinny sklep służymy Naturze, zamieniamy szarą rzeczywistość na zieloną ścieżkę prowadzącą ku Przyrodzie. Wiem, że wielu z Was kroczy tą samą ścieżką, ale są także tacy, którzy mimo dobrych chęci nie potrafią znaleźć drogi do niej prowadzącej. Dlatego też postanowiłam opuścić mój zaciszny, sklepowy kącik i wyjść Wam naprzeciw. Przedstawiam Wam mój Świat, bo to właśnie tutaj zaczyna się Wasza przygoda z kosmetykami naturalnymi…

Do tej pory raczej biernie przyglądałam się, jak umiłowani w Naturze Właściciele sklepu e-naturalne.pl, z malutką pomocą mojej skrzaciej rodziny, krzątają się po sklepie, przygotowując kolejne kosmetyczne cuda Natury.  Muszę Wam zdradzić jednak pewną tajemnicę, otóż – jak na skrzata opiekuńczego przystało – dojrzałam już do samodzielnego mieszania kosmetyków. Na razie się uczę, a właściwie chłonę wiedzę niczym gąbka i tą zdobytą wiedzą chcę dzielić się właśnie z Wami. :)

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, jeśli nie wiemy, od czego zacząć, nigdy nie przekroczymy bariery. Podstawę w rozpoczęciu przygody z kosmetykami naturalnymi stanowi zaopatrzenie się w niezbędne półprodukty, czyli takie, które na pewno nie raz się przydadzą, i oczywiście odpowiedni sprzęt.

Nasz sklep – z myślą o nowicjuszach w świecie kosmetyków naturalnych – przygotował dwa gotowe Zestawy Startowe. Ja odbieram je jako przemiłe zaproszenie do wspólnego kroczenia po zielonej ścieżce prowadzącej do Natury. :)

Swoje zaproszenie już odebrałam. Skorzystałam z drugiego wariantu Zestawu Startowego. W niniejszej notce chciałabym Wam pokazać, co w nim dokładnie znajdziecie. :)

Produkty zawarte w zestawie są skrupulatnie pogrupowane. W pierwszej grupie znajduje się podstawowe wyposażenie laboratoryjne, czyli:
  • 2 zlewki szklane o pojemności 150 ml,
  • 2 bagietki plastikowe,
  • 2 kubeczki miarowe o pojemności do 15 ml, 
  • szpatułko-łyżeczka plastikowa o pięknym, pomarańczowym kolorze,
  • opakowanie pasków wskaźnikowych
  • oraz 3 pipety Pasteura.

Do wyżej wymienionego zestawu możecie na stałe dodać także zwykły, kuchenny blender, który stanie się pomocny przy łączeniu niektórych składników. Jeśli natomiast nie posiadacie w domu blendera, możecie zaopatrzyć się w zdecydowanie tańszy od niego, ale przy tym także mniej skuteczny – spieniacz do mleka.


Druga grupa zawiera surowce kosmetyczne:
  • 30 g bazy emulgatorowej – formuła bazy została stworzona z myślą o jak najlepszym dostosowaniu się do każdego rodzaju skóry, dzięki niej można stworzyć unikalne zestawienia kremów oraz emulsji, które robione samodzielnie w domu nie tylko gwarantują wysoką jakość kosmetyku, ale również sprawiają ogromną przyjemność. Więcej o bazie możecie przeczytać tutaj.
  • 30 g alkoholu cetearylowego – stanowi on mieszaninę alkoholi tłuszczowych: alkoholu cetylowego i stearylowego. To biała, woskowata substancja będąca stabilizatorem emulsji. Natłuszcza skórę i nadaje jej miękkości, elastyczności i gładkości, a także wspomaga złuszczanie i odbudowę nowego naskórka. Doskonały składnik odżywek lub masek do włosów, ponieważ chroni je przed utratą wilgoci. Więcej na temat alkoholu cetearylowego znajdziecie tutaj.
  • 10 g alantoiny – jest to pochodna mocznika, która działa łagodząco oraz przyspiesza proces gojenia uszkodzonego naskórka.  Zastosowana w kremach nawilżających łagodzi także objawy łuszczycy, działa przeciwzapalnie i ściągająco, przyspiesza regenerację skóry. Ze względu na właściwości łagodzące jest świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju preparatów myjących. W kosmetyce stosuje się ją do produkcji mleczek, toników, kremów oraz żeli do pielęgnacji twarzy. Więcej o alantoinie znajdziesz tutaj.
  • 10 g konserwantu naturalnego – stanowi on powszechnie dopuszczony, wielofunkcyjny surowiec o szerokim spektrum działania, który może być stosowany w różnorodnych produktach kosmetycznych m.in. szamponach, balsamach czy kremach pielęgnacyjnych. Jego zadaniem jest przeciwdziałanie powstawaniu zanieczyszczeń mikrobiologicznych prowadzących do zepsucia się kosmetyku. Więcej tutaj.
  • 50 g gliceryny roślinnej – to jedna z najstarszych substancji wykorzystywanych do nawilżenia skóry, ponieważ dzięki higroskopijności wnika głęboko w skórę. W kosmetyce stosuje się ją do produkcji mleczek, toników, kremów oraz żeli do pielęgnacji twarzy, a także wszelkich emulsji myjących.  Więcej.
  • 10 g cosmedii – to emulgator oraz doskonały stabilizator, dający możliwość formułowania lekkich produktów o bardzo wysokiej estetyce i zapewniający wysoką precyzję podczas emulgowania. Stosowana do produkcji kremów, żeli i emulsji. Więcej.


W trzeciej grupie znajdują się ekstrakty roślinne – każdy o wadze 10 g:

  • Ekstrakt z rumianku – dzieła łagodząco i kojąco na podrażnioną oraz opuchniętą skórę ciała i oczu, poprawia jej koloryt i wygładza. Ponadto rozjaśnia włosy. Stosowany w kosmetykach służących do pielęgnacji skóry: toniki, pielęgnacji ciała: preparaty przeciwsłoneczne i posłoneczne o działaniu kojącym, pielęgnacji włosów: zwłaszcza produkty regenerujące dla włosów jasnych. Więcej.
  • Wyciąg z Prawoślazu lekarskiego w kosmetyce prawoślaz jest bardzo ceniony i znany za swojego dobrotliwego działania: zmiękcza i wygładza skórę, posiada właściwości przeciwzapalne, ochrania skórę przed szkodliwym działaniem środowiska oraz powoduje jej regenerację, łagodzi podrażnienia, stanowi idealny składnik preparatów dla cery wrażliwej, chroni suchą skórę oraz włosy, a także łagodzi oparzenia, świetny składnik kompresów na oczy i płynów do pielęgnacji twarzy, idealny produkt w walce z pękającymi piętami. Ponadto prawoślaz hamuje degradację kwasu hialuronowego, który stanowi jeden z głównych składników cementu międzykomórkowego i jest odpowiedzialny za spoistość tkanki łącznej oraz za elastyczność skóry. Ma to korzystny wpływ na zachowanie właściwego stopnia nawilżenia, chroniąc w ten sposób przed procesami starzenia. Stosowany w produkcji kosmetyków pielęgnujących skórę (szczególnie polecany dla skóry wrażliwej ze względu na właściwości łagodzące), ciało (produkty nawilżające) i włosy (produkty łagodzące i ochronne). Więcej.
  • Ekstrakt z zielonej herbaty – jest stosowany w kosmetykach jako produkt zapobiegający cellulitowi, poparzeniom słonecznym oraz procesom starzenia. Stanowi idealny składnik kosmetyków służących do pielęgnacji skóry i ciała, a także włosów – produkty ochronne, regenerujące, wzmacniające i przywracające połysk. Więcej.
  • Ekstrakt z aloesu – wykazuje silnie działanie łagodzące, przeciwzapalne i regenerujące. Stosowany do produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry (zwłaszcza skóry dojrzałej i trądzikowej) i włosów. Więcej.
  • Hydromanil – to gatunek rosnącej na dziko peruwiańskiej rośliny, pochodzącej z suchych klimatów i piaszczystej gleby Andów. Unikalna struktura hydromanilu uzyskana za pomocą innowacyjnej technologii wpływa na mechanizm działania produktu oraz jego uniwersalną efektywność nawilżającą - naturalne cząsteczki nawilżające (galaktomannany) zawarte w hydromanilu pozwalają na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia warstwy rogowej skóry, natomiast oligosacharydy przenikają z zewnętrznej powierzchni warstwy rogowej do jej wnętrza, powodując tym samym akumulację nawilżenia oraz redukują łuszczenie się skóry. Hydromanil stanowi idealny składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Więcej.


Na czwartą grupę składają się witaminy:

  • 10 g witaminy B5 75% – jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry, a jej niedobór objawia się nadmiernym łuszczeniem naskórka, rogowaceniem i depigmentacją. Stosuje się ją w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Więcej.
  • 5 g witaminy E – jest powszechnie uważana za eliksir młodości i zdrowia. Jest jednym z czynników  hamujący proces starzenia się komórek oraz bierze udział w zaopatrywaniu organizmu w tlen. Przyspiesza leczenie oparzeń, wygładza i uelastycznia blizny oraz zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym. Stanowi idealny składnik kremów i emulsji przeznaczonych do wszystkich rodzajów cer o właściwościach przeciwstarzeniowych, przeciwutleniających i regenerujących. Więcej.


W piątej grupie natomiast znaleźć można oleje roślinne i masła:

  • 30 g oleju z avocado – posiada właściwości antyzapalne, antygrzybiczne i łagodzące. Zalecany jest do pielęgnacji skóry suchej, ze względu na duże możliwości nawilżające jak również do skóry dojrzałej. Ponadto pozostawia na skórze naturalny filtr przeciwsłoneczny oraz jest idealny do stosowania przez mężczyzn jako środek pielęgnujący podrażnioną po goleniu skórę. Służy do produkcji kremów, balsamów, preparatów pielęgnujących po goleniu, płynów do kąpieli, a także odżywek do włosów. Więcej.
  • 30 g oleju ze słodkich migdałów – szczególnie polecany do skóry suchej i starzejącej się (wygładza i nawilża skórę), jest neutralny i nie powoduje alergii. Jako olej bazowy wykorzystywany jest w produkcji różnorodnych kosmetyków np. balsamów czy mydeł. Więcej.
  • 30 g masła shea rafinowanego – to naturalny tłuszcz roślinny, który posiada właściwości łagodząco-odżywiające, chroni przed działaniem promieni UV i opóźnia proces starzenia skóry. Ponadto działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, wygładzająco, rewitalizująco oraz stymuluje krążenie krwi. Masło karite jest też naturalną odżywką do włosów suchych, łamliwych i rozdwajających się. Stosowany do produkcji  kremów, balsamów i mydeł (szczególnie produkcja kosmetyków nawilżających i odżywczych do ciała i twarzy, a także chroniących przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych). Więcej.


Zestaw Startowy II zawiera także olejki eteryczne – które sprawią, że Wasze kosmetyki będą pięknie i wyjątkowo pachnieć: 5 g olejku pomarańczowego (działa uspakajająco, dezynfekująco i przeciwstarzeniowo) oraz 5 g olejku z drzewa herbacianego (ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i regenerujące, wskazany przy trądziku i łupieżu) – oraz komplet opakowań składający się z butelki z atomizerem o pojemności 100 ml, 2 butelek plastikowych o pojemności 15 ml i plastikowego pojemnika na krem. Dodam jeszcze, że w Zestawie Startowym I zamiast surowców kosmetycznych są dwie bazy, każda po 100 g: kremowa i tonikowa.

Dlaczego warto zainwestować w taki Zestaw? Przede wszystkim dlatego, że stanowi on idealny punkt wyjścia, a od czegoś przecież trzeba zacząć. Zawiera on półprodukty, z których na pewno skorzystacie podczas swojej przygody z samodzielnym mieszaniem kosmetyków naturalnych, no i nie musicie przeszukiwać Internetu, by dowiedzieć się, które półprodukty warto wybrać na początek, ponieważ  tutaj w jednym miejscu zostały zebrane wszystkie najpotrzebniejsze półprodukty – dobrane w sam raz na udany start. Cena natomiast nie jest wygórowana, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że półprodukty te można będzie wykorzystać do przygotowania kilku naprawdę dobrych kosmetyków.

Mam nadzieję, że tym postem przekonałam Was, iż początek naturalnej drogi wcale nie musi być trudny. Wystarczy zaopatrzyć się w taki Zestaw Startowy i do dzieła! :)

Niedowiarkom natomiast, niedającym się przekonać, że kosmetyki naturalne naprawdę potrafią czynić cuda, polecam lekturę tego artykułu, a następnie przygotowanie jednego kosmetyku, wówczas na pewno zmienicie zdanie, bo jak raz skosztujecie Natury, to zechcecie jej więcej! :)

23 komentarze:

  1. Uwielbiam Państwa sklep, już szykują mi się kolejne zakupy, bardzo się Cieszę, że będę mogła teraz jeszcze dodatkowo poczytać o tym jak przygotowywać inne kosmetyki niż te które miałam do tej pory i może uda mi się stworzyć coś swojego bo do tej pory korzystałam tylko z gotowych zestawów....:)

    OdpowiedzUsuń
  2. świetny pomysł na blog! uwielbiam Wasze produkty, więc będę tu częstym gościem :) pozdrawiam :*

    jeśli można - wyłączcie weryfikację obrazkową komentarzy - jest to troszkę uciążliwe ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo się cieszę, że istnieją jeszcze firmy zaopatrzone w naturalne kosmetyki/półprodukty w rozsądnych cenach!
    Kiedyś z pewnością wykorzystam dar mojego wewnętrznego chemika i zacznę samodzielnie tworzyć :)

    OdpowiedzUsuń
  4. A gdzie mogę nabyć taki spieniacz - to jakis specjalny czy taki jak w domu do mleka?

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dziękujemy za ciepłe słowa! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. moniak85: chwilowo wyłączyliśmy weryfikację obrazkową, jednak jeśli spam nas zasypie, będziemy musieli do niej wrócić :(

    Dzidek324: może być taki zwykły, domowy spieniacz do mleka, który można kupić w każdym hipermarkecie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. A bedzie jakis filmik typu howto? Jak zacząć lub coś w tym stylu? Zaczyna mnie to kręcić :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja mam takie pytanie: czy kosmetyki można "kręcić" samemu w warunkach domowych? Czy potrzebne jest jakieś bardzo sterylne pomieszczenie?

    OdpowiedzUsuń
  9. Póki co jeśli chodzi o półprodukty to najbardziej lube je dodawać do gotowych kosmetyków:)
    Jednak bardzo lubię półproduktowe mgiełki do włosów czy tez serum do rzęs wg. wlasnego przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Redka: oczywiście, kosmetyki naturalne można jak najbardziej kręcić samemu w zaciszu domowym. Co więcej, dzięki nim mamy szansę stworzyć prawdziwe, domowe SPA :)

    imprevisivel: spróbuj sama stworzyć taki kosmetyk od podstaw, zobaczysz, jaką to daje frajdę :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Dzidek324: filmików na razie kręcić nie będziemy, ale nie ukrywam, że mamy to w planach (co prawda dość odległych, ale jednak ;)) Postaramy się wszystko dokładnie opisać na blogu, obrazując całość zdjęciami.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawy post. Musze w końcu kupić dobry krem.

    OdpowiedzUsuń
  13. Dziękuję za odpowiedź :)
    I jeszcze mam pytanie: czy sprzęt laboratoryjny lub opakowania trzeba jakoś specjalnie sterylizować/dezynfekować?

    OdpowiedzUsuń
  14. Redka: procedura czyszczenia sprzętu laboratoryjnego powinna wyglądać następująco: najpierw myjemy sprzęt ciepłą wodą, później przemywamy/spryskujemy alkoholem etylowym (wódką, spirytusem) i przepłukujemy wodą destylowaną :)

    Simple Chill: polecam gotowe zestawy - http://www.e-naturalne.pl/pl/c/Kremy/35

    OdpowiedzUsuń
  15. Ahhh..aż mi się przypomniały zajęcia w laboratorium! Zlewki, bagietki, emulgatory.. ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Nabyłem już spieniacz, teraz czas na zestaw... mam nadzieję że styknie wypłaty :)

    OdpowiedzUsuń
  17. ja jeszcze niezaczełam przygody z tymi kosmetykami ;)

    Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń
  18. No to najwyższa pora! :) To naprawdę fajna i przyjemna przygoda, która z czasem zamienia się w regularne hobby ;)

    OdpowiedzUsuń
  19. naturalne kosmetyki? świetna sprawa!

    OdpowiedzUsuń
  20. Mam pytanie, a czy bez zestawow startowych nie da rady robic sobie kosmetykow?dziekuje za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
  21. Jak najbardziej "da radę" :) Przy czym Zestawy Startowe zawierają niezbędny sprzęt i produkty do samodzielnego mieszania kosmetyków. Te rzeczy prędzej czy później Pani kupi, a w zestawie wychodzą one taniej.

    OdpowiedzUsuń
  22. Zostałaś u mnie oTAGowana :)
    Pozdrawiam..

    OdpowiedzUsuń
  23. Vampires in the Enchanted Castle casino - FilmFileEurope
    Vampires septcasino in filmfileeurope.com the Enchanted Castle Casino. Vampires in https://vannienailor4166blog.blogspot.com/ the Enchanted Castle Casino. Vampires in the Enchanted Castle Casino. Vampires in https://septcasino.com/review/merit-casino/ the Enchanted Castle Casino. Vampires in the Enchanted

    OdpowiedzUsuń