Cykl trądzikowy: trądzik hormonalny

wtorek, 28 maja 2013

Czas na drugi post w cyklu trądzikowym, tak jak obiecałam, tym razem opowiem Wam o trądziku hormonalnym. Zanim jednak zacznę, chciałabym, żebyście zawarte w moich postach informacje absolutnie nie traktowali jako poradę lekarza, bo nim nie jestem. Poza tym każdy przypadek jest inny i każdy wymaga szczegółowego badania. Dlatego jeśli macie wątpliwości, udajcie się od razu do odpowiedniego lekarza - dermatologa lub czasem endokrynologa.


Trądzik hormonalny

A teraz do rzeczy. Macie ponad 20 lat, czyli okres dojrzewania jest już za Wami, a wciąż dręczy Was trądzik i to w dodatku od dłuższego czasu? Zmiany na twarzy spędzają sen z Waszych powiek, humor nie dopisuje, a poczucie własnej wartości jest już tak niskie, że gorzej być nie może? Natychmiast przestańcie się zadręczać i czym prędzej lećcie do endokrynologa zbadać poziom hormonów, bo najprawdopodobniej dopadł Was trądzik hormonalny!

Charakterystyka: dlaczego trądzik hormonalny dotyczy głównie kobiet

Trądzik hormonalny lub też trądzik dorosłych (ang. adult acne) występuje najczęściej u kobiet powyżej 25 roku życia, które nigdy wcześniej nie miały trądziku. Ten rodzaj trądziku wywołany jest produkcją nadmiernej ilości androgenów (hormonów płciowych męskich) w organizmie kobiety. Hormony te bezpośrednio oddziałują na nadmierne wydzielanie łoju. Niepokojącym objawem wówczas mogą być nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie czy też obniżenie tonu głosu.

Dlaczego trądzik dorosłych atakuje głównie kobiety? Odpowiedź jest dość prosta - w życiu kobiety występują tzw. etapy "przejścia" z jednego stanu w drugi, np. miesiączka, ciąża, menopauza itd., podczas których w organizmie kobiety zachodzą istotne zmiany pod względem ilości i typu wydzielanych hormonów, dlatego też trądzik najczęściej pojawia się albo tuż przed etapem "przejścia", albo w jego trakcie, gdy w ciele kobiety panuje prawdziwa "burza hormonów".

Hormony płciowe to jednak nie jedyne hormony odpowiedzialne za występowanie trądziku. Stres, złe odżywianie i zmęczenie powodują wzrost poziomu hydrokortyzonu w organizmie, czyli tzw. hormonu stresowego, a ten z kolei wzmaga pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo ciekawostkę może stanowić fakt, że nadmierna produkcja łoju ma również związek z klimatyzacją oraz częstym kontaktem z ekranami urządzeń. Ponadto na trądzik hormonalny mogą być bardziej podatne także osoby cierpiące na choroby tarczycy (częściej w przypadku nadczynności).

Zmiany związane z trądzikiem hormonalnym zazwyczaj występują na brodzie lub w okolicach ust, pojawiają się bardzo szybko - nawet w ciągu jednego dnia i przybierają postać bolesnego, rosnącego guzka.

Leczenie: "nie taki diabeł straszny, jak go malują"

Jeśli przypuszczasz, że problem trądziku hormonalnego dotyczy właśnie Ciebie, zamiast gdybać, udaj się od razu do endokrynologa, porada lekarza rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości.

Bardzo często leczenie tego rodzaju trądziku rozpoczyna się od przepisania pigułek antykoncepcyjnych. Pamiętajcie jednak, że nie jest to jedyne wyjście z sytuacji, jeśli nie chcecie zażywać pigułek, śmiało powiedzcie o tym lekarzowi, zwłaszcza że w wielu przypadkach owszem widać poprawę po kuracji hormonalnej, jednak po odstawieniu tabletek stan skóry może ulec pogorszeniu - trzeba mieć to na względzie.

Kuracja hormonalna to tak naprawdę ostateczność. Leczenie każdego rodzaju trądziku trzeba zacząć od zmiany diety, zredukowania stresu, wysypiania się i odpowiedniej pielęgnacji - o sposobach walki z trądzikiem pisałam w poprzednim poście (patrz: Cykl trądzikowy: trądzik młodzieńczy plus mała prośba i kilka zmian), natomiast o samej pielęgnacji będzie wkrótce osobny post.


Konkurs na najciekawszy sklep internetowy

Kochani, portal Uroda i Zdrowie niedawno ogłosił "Konkurs na najciekawszy sklep internetowy", w którym udział bierze także nasz sklep. W związku z tym mamy do Was ogromną prośbę:

Wszystkich Klientów zadowolonych z naszych produktów serdecznie zapraszamy do oddania głosu na nasz sklep w konkursie. Sklep e-naturalne.pl znajdziecie w kategorii "Kosmetyki", oznaczony jest naszym bannerem. W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy czytelnicy portalu Uroda i Zdrowie lubiący zakupy on-line.

Zasady konkursu znajdziecie tutaj. Ponadto trzech czytelników może wygrać atrakcyjne nagrody, jeśli w komentarzu pod artykułem uzasadni swój wybór.

Konkurs potrwa do 16 czerwca 2013 r.

Za wszystkie głosy ślicznie dziękujemy!


Kokosowy zawrót głowy: przedłużamy promocję, zwiększamy liczbę wykorzystań!

Wychodząc naprzeciw Waszym prośbom, postanowiliśmy przedłużyć promocję -30% na olej kokosowy i zwiększyć aż do 100 liczbę wykorzystań!

Jeśli ktoś jeszcze nie skorzystał z promocji, wystarczy, że w polu "kupon rabatowy" wpisze hasło: "tydzienkokosa". Zostało jeszcze około 60 wykorzystań!

Szczegóły promocji w dziale "Promocje" i poniżej.

Niech kokos zawróci Wam w głowach! :)


1 komentarz:

  1. Witam i zapraszam do siebie po kilka sprawdzonych i prostych metod na pryszcze http://pokonaj-pryszcze.pl/

    OdpowiedzUsuń