Cykl trądzikowy: trądzik młodzieńczy plus mała prośba i kilka zmian

czwartek, 16 maja 2013Kochani, na początek chciałam Was bardzo przeprosić za moją długą nieobecność. Przygotowania do ślubu (tak, skrzaty też biorą ślub;)) pochłaniają mój cały czas :< Postaram się jednak zaglądać tu częściej.

Postanowiłam stworzyć dla Was cykl trądzikowy, w którym opiszę wszystkie rodzaje trądziku, przedstawię pielęgnację cery trądzikowej i napiszę co nieco o wizycie u dermatologa. Wiem, że wiele z Was boryka się z tym problemem, ja także, więc temat powinien być trafiony.


Cera trądzikowa jest często utożsamiana z cerą tłustą, łojotokową, co oczywiście nie jest błędem, gdyż  trądzik ma po prostu idealne warunki do zakiełkowania na takiej skórze. W takiej sytuacji najlepiej rzecz jasna zapobiegać powstawaniu trądziku poprzez właściwie dobraną dietę (przede wszystkim zmniejszenie ilości pochłanianych słodyczy), odpowiednie kosmetyki oraz zredukowanie stresu (nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak destrukcyjnie stres działa na nasz organizm). Niestety, sama profilaktyka nie zawsze okazuje się wystarczająca, np. kiedy w grę wchodzą hormony.

Problem trądziku dotyczy w dużej mierze przede wszystkim młodych ludzi, lecz i u starszych osób pojawia się ta nieestetyczna przypadłość. Postaram się pokrótce opowiedzieć, jak można sobie z nią poradzić - bez spędzenia połowy życia w gabinetach lekarskich i plądrowania apteki (chociaż o tym też będzie ;)). Zacznę jednak od przedstawienia Wam problemu. Moi drodzy, poznajcie:


Trądzik młodzieńczy

Charakterystyka

Wiek młodzieńczy to bardzo trudny okres, nie tylko ze względu na buntowniczą naturę, ale przede wszystkim z uwagi na uporczywe problemy skórne. Trądzik młodzieńczy - bo o nim mowa - to choroba skóry, która daje znać o sobie w tzw. wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych, czyli łojotoku. Ogromną rolę odgrywają tu fizjologicznie męskie hormony płciowe – androgeny, które w małych stężeniach występują także u kobiet. Hormony te bezpośrednio oddziałują na wydzielanie łoju i wzrost gruczołów łojowych.

O trądziku może decydować także genetyka, czyli dziedziczne skłonności do trądziku (jeśli Wasi rodzice czy dziadkowie mieli problemy skórne, to na 80 proc. Wy też będziecie je mieli - takie jest właśnie prawdopodobieństwo wystąpienia).

Trądzik może występować między 11 a nawet 30 rokiem życia. U dziewcząt najczęściej występuje między 14 a 17 rokiem życia, a u chłopców między 16 a 19 rokiem życia. Choroba jest niezwykle "upierdliwa", bo trwa kilka lat, a co gorsza, jej okres aktywności wciąż się wydłuża.

Objawy

Jego objawem są wszelkiej maści pryszcze, zaskórniki i grudki. Ich powstawanie wiąże się właśnie z nadmiernym wytwarzaniem łoju, którego skład jest nieco inny niż zazwyczaj - zmniejsza się ilość kwasu linolowego, a to prowadzi z kolei do wzmożonego rogowacenia komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry (rogowacenia ujść mieszków włosowych oraz części gruczołów łojowych).

Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście (popularnie mówimy o tym, że mamy zapchane pory). Zablokowane ujście kanału gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tzw. zaskórniki zamknięte (małe punkty barwy białej, widoczne dopiero po naciągnięciu skóry) - niezapalna postać trądziku i jego pierwszy etap.

Później natomiast, gdy tłuszcze się utlenią, a ujścia przewodów wyprowadzających rozszerzą i dojdzie do nadkażenia bakteriami Propionibacterium acnes, powstają zaskórniki otwarte - charakterystyczne, czarne kropki na skórze (wydobywająca się z zaskórników masa łojowo-rogowa utleniając się, nadaje wykwitom ciemny kolor).

Takie warunki jednak stanowią niefortunne zaproszenie dla bakterii, które rozwijają się szczególnie dobrze i wywołują proces zapalny, a ten z kolei może doprowadzić do pęknięcia ściany przewodu wyprowadzającego i rozwoju zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i straszliwie bolesne. 

Zmiany skórne trądzikowe najczęściej pojawiają się na twarzy, plecach, klatce piersiowej, ramionach, a rzadziej na pośladkach i rękach - w zaognionych przypadkach chorobowych. Niestety, nawet po wyleczeniu, trądzik będziemy jeszcze długo wspominać, ponieważ ten pozostawia liczne blizny w miejscach, w których występował. Blizny powstają po ustąpieniu cyst oraz małych grudek o charakterze zapalnym.

Rodzaje

Jeśli na skórze przeważają tzw. wykwity pierwotne, czyli zaskórniki, mówimy wówczas o trądziku zaskórnikowym. Zaskórniki najczęściej pojawiają się na powierzchni twarzy, w strefie T - na czole, nosie i brodzie. Czasami też mogą występować na klatce piersiowej i na plecach między łopatkami.

Z kolei gdy na skórze obok zaskórników pojawiają się także krostki oraz grudki wypełnione płynem ropnym, wtedy rozpoznanie brzmi: trądzik grudkowo-krostkowy lub grudkowo-torbielowaty. Jest to rodzaj zapalny trądziku, który wiąże się z infekcjami skórnymi, przez co znacznie trudniej się go pozbyć - leczenie odbywa się za pomocą silnych specyfików na bazie antybiotyków (specyfiki te bardzo wysuszają, bo ich celem jest likwidacja stanu zapalnego i infekcji). Ognisko tego rodzaju trądziku znajduje się przede wszystkim na brodzie oraz w okolicach ust, są jednak i takie skrajne przypadki, gdy trądzik ten atakuje całą twarz. Niestety, trądzik ten najczęściej pozostawia po sobie blizny, a nawet dziury.
 
Jeśli natomiast na skórze dominują zmiany o charakterze guzów, torbieli oraz cyst, wówczas mówimy o trądziku ropowiczym. Oprócz zmian typowych tworzą się także torbiele ropne, których gojenie się następuje przez bliznowacenie - blizny są nierówne i niestety bardzo szpecące.

Wspomnę o jeszcze jednym rodzaju trądziku - trądziku skupionym. W jego przypadku występują, poza zaskórnikami, głębokie nacieki i torbiele ropne, które czasem zlewają się. Może on występować w miejscach nietypowych jak np. pachwiny. Jego gojenie się następuje przez mostkowe, nierówne i przerosłe blizny.


Warto także wspomnieć, że każdy rodzaj trądziku może mieć również różne nasilenie.

Jak walczyć z trądzikiem młodzieńczym?

 • Odwiedzić zaufanego dermatologa, który potwierdzi nasze przypuszczenia o trądziku i zdiagnozuje jego rodzaj. Nie popadajmy jednak w przesadę i obłęd - nie lećmy do dermatologa z jednym pryszczem! Kobiety niech pamiętają, że stan ich skóry może pogorszyć się przed miesiączką, ale nie oznacza to, że chorują na trądzik.
 • Zdrowo odżywiać się - przede wszystkim ograniczyć ilość zjadanych słodyczy (a na jakiś czas najlepiej w ogóle z nich zrezygnować). Można odwiedzić dietetyka, który dobierze odpowiednią dietę do naszych problemów, bo przecież dieta ma związek nie tylko z odchudzaniem, ale także dobrze dobrana korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci.
 • Ograniczyć stres - pamiętajmy, że stres bardzo nasila trądzik, nie stwarzajmy mu zatem idealnego środowiska do rozwoju, ograniczmy stres - są różne techniki, które pomagają w zniwelowaniu stresu. Najlepszą z nich jest chyba gorąca, relaksująca kąpiel, z dużą ilością piany i soli do kąpieli, do tego można rozstawić świeczki w łazience i nalać sobie lampkę wina - relaks gwarantowany!
 • Zacząć ćwiczyć - w przypadku ćwiczeń sprawa wygląda podobnie jak z dietą. Ćwiczymy nie tylko po to, żeby schudnąć, ale także żeby zrelaksować się, poprawić własne samopoczucie, spojrzeć pozytywnie na otaczający nas świat i przede wszystkim poprawić stan naszej cery. Nie musimy od razu biec na siłownię czy fitness - wszyscy wiemy o tym, że przyjemność ta jest dość kosztowna, a do tego jeśli nie mamy klubu fitness pod domem, to musimy poświęcić więcej czasu na dojazd - wystarczy, że będziemy przynajmniej trzy razy w tygodniu ćwiczyć w domu. W Internecie można znaleźć mnóstwo ćwiczeń, ja osobiście polecam ćwiczenia Ewy Chodakowskiej, bo sama ćwiczę z Ewą i po trzech tygodniach widzę już efekty, a muszę dodać, że nie ćwiczę codziennie, bo nie zawsze mam na to czas, ale staram się ćwiczyć - tak jak wspomniałam wyżej - minimum trzy razy w tygodniu.
 • Broń Boże nie wyciskać samodzielnie pryszczy, nie drapać buzi, nie zdrapywać strupków! Samodzielne wyciskanie pryszczy prowadzi do trądzika neuropatycznego. Na skutek ciągłego wyciskania i drapania powstają stany zapalne, które po zagojeniu pozostawiają blizny. Wyciskanie zostawmy profesjonalistom, czyli udajmy się w tym celu do kosmetyczki, która dodatkowo doradzimy nam, jakich kosmetyków powinniśmy używać.
 • Ograniczyć opalanie się - cerę trądzikową lepiej nie wystawiać na działanie słońca, zwłaszcza podczas leczenia mocno wysuszającymi preparatami.
 • Stosować odpowiednie kosmetyki - stworzę osobny post o pielęgnacji skóry trądzikowej, tutaj przedstawię jedynie ogólniki. Przede wszystkim należy używać raczej lekkich, nawilżająco-matujących kremów, bo kremy natłuszczające mogą zapychać pory (przy czym nie popadajmy w przesadę i nie usuwajmy całkowicie olei z naszych kremów, bo niektóre z nich wbrew pozorom pomagają w leczeniu trądziku, śmiało możemy kilka kropel wybranego oleju dodać do kremu - o olejach dobrych na trądzik napiszę w poście poświęconym pielęgnacji cery trądzikowej). Oczywiście, nie wolno nam stosować kosmetyków zawierających alkohol (odradzam komukolwiek, bez względu na rodzaj cery, stosowanie kosmetyków z alkoholem). Ponadto musimy zrezygnować z peelingów mechanicznych (zwłaszcza jeśli trądzik ma charakter zapalny), ponieważ drobinki ścierające naskórek roznoszą bakterie po całej twarzy i trądzik przez to może się nasilić. Polecam zastąpienie peelingu mechanicznego peelingiem enzymatycznym - ma łagodne działanie, delikatnie złuszcza martwe komórki, oczyszcza i rozświetla buzię, a przy tym nie podrażnia.

No to chyba tyle na temat trądziku młodzieńczego. W następnym poście postaram się opisać problem trądziku hormonalnego.
Mała prośba

Kochani, mam do Was ogromną prośbę: wypełnijcie proszę króciutką ankietę. Wyniki tej ankiety pomogą nam dostosować się do Waszych potrzeb. Oto link do ankiety: KLIK!
Zmiany, zmiany, zmiany

Niedawno - bo 10 maja 2013 - na naszej stronie internetowej pojawiło się kilka zmian - zwłaszcza w nagłówku strony. Prosimy o uważne zapoznanie się z nimi.

 • Nowe zakładki w nagłówku:
 1. Przewodnik po sklepie (http://www.e-naturalne.pl/jak-kupowac) - aby ułatwić Wam poruszanie się po sklepie stworzyliśmy nową zakładkę: „Przewodnik po sklepie”. Tutaj dowiecie się – krok po kroku, jak składać zamówienia, co warto zrobić po złożeniu zamówienia, jak zarejestrować się i zalogować. Tutaj także znajdziecie odpowiedzi na większość pytań.
 2. Zmiany (http://www.e-naturalne.pl/pl/i/Zmiany/201) - przeglądając nowy dział "Zmiany", możecie zapoznać się ze wszystkimi aktualnymi zmianami, które pojawiły się w sklepie. Dział ten jest na bieżąco aktualizowany. Zachęcamy do zaglądania do tego działu, aby być zawsze na bieżąco ze wszelkimi zmianami!
 3. Współpraca (http://www.e-naturalne.pl/pl/i/Wspolpraca/202) - w zakładce "Współpraca" przedstawiamy Wam dwie możliwości nawiązania współpracy z nami:
          * Dla osób prowadzących własną działalność: Program Partner Handlowy e-naturalne.pl - 
             http://www.e-naturalne.pl/pl/n/21
          * Dla osób nieprowadzących działalności: Sieć e-naturalne.net - Konsultanci -  
0 komentarze:

Prześlij komentarz